0532 485 77 87
info@kocumveben.com
Koçum ve Ben instagram sayfasını da incelemeyi unutmayın!
Başarının 8 Anahtarı
11 Temmuz 2019
Genel

Amerikalı ve alanında hatırı sayılır bir üne sahip iletişim ve pazarlama uzmanı aynı zamanda analist Richard John; bir uçak yolculuğunda on on iki yaşlarında bir kız çocuğu ile tanışır. Bu küçük kız, bilgisayarını açmış yoğun bir şekilde gitmekte olduğu konferansına hazırlanan Richard’a şu sözleriyle meşhur araştırmasının ilhamını verir: “Sen zengin misin? Benim ailem fakir sayılır ve beni okula zor gönderiyorlar; ama ben büyüyünce başarılı ve zengin olmak istiyorum.”
Evet, Richard zengindi. Ama bu zenginliğe ulaşmak için çalışmamıştı ki. Sadece çok sevdiği işini yapmıştı.
Peki, çok sevdiği işini yaparken onu başarıya ve zenginliğe götüren anahtar eylemler nelerdi? Bu eylemleri düşünmeye başladı ve düşündükçe merakı arttı. Acaba kendisi gibi başarılı, farklı alan ve sektörlerde çalışan kişiler de aynı eylemleri mi yapmışlardı ve yapıyorlardı?
Bu eylemleri bir rehber olarak, tıpkı bu küçük kız gibi başarılı olmak isteyen gençlere aktarsa çok güzel olmaz mıydı? Hemen işe koyuldu.
7 yıl 500 röportaj.

İş dünyasından başarılı 500 isim. Doktor, mimar, film yapımcısı, yazılımcı, tasarımcı, yönetici ve nicesi.
İşte alanında tanınmış, başarılı, zengin, fark yaratmış kişilerin başarılarının sekiz anahtarı.

Sırlar, mucize formüller beklemeyin, hepsi o kadar iyi bildiğiniz şeyler ki!

1- SEV – TUTKU DUY

Tutkuyla yaptığınız bir işiniz olursa bir gün bile çalışmış sayılmazsınız. ( bkz. Yaşam Amacı Oluşturmak) Unutmayın, mesele para olmamalı, bir işi severek yapıyorsanız para zaten gelecektir!
Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır. (Angle Peartri)
Kendi kendisiyle barışık yaşamak istiyorsa; müzisyen müzik yapmalı, ressam resim yapmalı, şair şiir yazmalıdır. (Abraham Maslow)
Tembel insan yoktur. Sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır. (Tony Robbins)

2- ÇOK ÇALIŞ

Çalışmadan kazanılacak tek şey piyango ya da bir mirasa konmaktır. Emin olun ikisi de geldiği gibi gidecektir. Ne demiş atalarımız: “Haydan gelen huya gider, sudan gelen suya gider.”
Deha, %1 ilham ve %99 terlemektir. (Thomas A. Edison)
Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar. (Hz. Ali)
Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır. (Balzac)

3- ODAKLAN

Odaklanma konusu iki bağlamda değerlendirilebilir. Birincisi, olumlu düşünmeye ve yapabileceğine odaklanmak, ikincisi ise hedefinizi belirledikten sonra çok dağılmadan sadece hedefiniz olan, eğitimini alarak beceri sahibi olduğunuz, yetenek sahibi olduğunuz konu üzerine odaklanarak çalışmaktır. İkisi de aslında birbirini tamamlar ve sizi başarıya yakınlaştırır.
Tüm zayıf düşünceleri bir kenara atıp sadece olumlu ve iyi olan düşüncelere odaklanma becerisini geliştirdiğinde pozitif ve iyi eylemler kendiliğinden gelecektir. (Robin Sharma)
Nereye gitmek istediğine odaklan, neden korktuğuna değil. (Anthony Robbins)

4- KENDİNİ ZORLA

Her ne kadar yaşam amacımızı belirleyip hedefler oluştursak da her zaman aynı motivasyon gücüne sahip olmak çok mümkün değildir. Bazen hayat ve hayatın bize sunduğu koşullar bizi zorlar. İsyan ederiz, yoruluruz bırakmayı düşünürüz. Böyle zamanlarda sakin kalmak, biraz ara vermek yeniden güç kazanmaya yardımcı olacaktır. Hatta planlarımızı gözden geçirmek, gerekirse değişen koşullarımıza göre her şeyi yeniden planlamak gerekecektir. Umutsuzluğa düştüğünüzde, çalışacak gücünüz kalmadığını düşündüğünüzde, pes etmenin zamanı geldi diye inandırıldığınızda zorluklardan gelerek başarılı olmuş insanların hayat hikayeleri size yeniden motivasyon kaynağı olabilir. Bir Türk için en iyi başarı ve motivasyon kaynağı kişi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı olsa gerek!
Türk kuvvet ve zekasının yenmediği ve yenemeyeceği güçlük yoktur. (Mustafa Kemal Atatürk)
Bazı yıkılışlar daha parlak kalkışların teşvikçisidir. (W. Shakespeare)
Başarısızlık yeniden ve daha zekice başlayabilme fırsatından başka bir şey değildir. (Henry Ford)
Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde sakın pes etme, çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır. (Mevlana)

5- EN İYİ OL

Bir alanda en iyi olmanın sırları, mucizeleri, sihirleri, yüksek IQ’ları yoktur. Sadece bir konuda her şeyi, her konuda bir şeyi bilin ve bol pratik yapın!
Güneş olamazsan yıldız ol, ama gökteki en parlak yıldız sen ol. (Tagore)
Basit bir adamın elinden geleni yapmaya çalışması, zeki bir adamın tembelliğinden iyidir. (Gracian)
Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin. (Martin Luther King)

6- FİKİR BUL

Her zaman daha önce düşünülmemiş ya da geliştirilmeye müsait bir fikir mevcuttur. Hayal kurun, isteyin, araştırın, deneyin, olmadı mı? Bakış açınızı değiştirin, tekrar hayal kurun, araştırın…
Gizli olan fikirler ölür. Fikirlerin ışığa ve havaya ihtiyacı vardır. Aksi halde açlıktan ölürler. (Seth Godin)
Yaratıcı bir şekilde düşünmek için normalde kanıksadığımız şeylere farklı bir gözle bakabilmemiz gerekir. (George Kneller)

7- ISRAR ET

Kaç yaşında olduğunuzun, ne kadar yetişkin ve olgun olduğunuzun bir önemi yok. İstediğini alan kadar ağlayan, yürümeyi başarana kadar aynı şevkle düşüp kalkan bir bebek ısrarcılığı ile hayatın yakasına yapışın!
Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir. (Thomas Edison)
Başarıya ulaşamayanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır. Sadece pes etmişlerdir. (Paul J. Meyer)
Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz. (Henry Wadsworth Longfello)

8- HİZMET ET

Ne kadar zengin olursanız olun, hiçbir maddi zevk; tarafınızdan ihtiyacı karşılanmış muhtaç bir insanın minneti, götürdüğünüz hizmet ile daha iyi yaşam koşullarına sahip olmuş insanların duası, eğitim imkanları sunularak meslek sahibi edindirilmiş bir gencin teşekküründen daha huzur verici veya tatmin edici olabilir mi?
Başkaları yararına iyi bir şey yapmak görev değil, zevktir. Çünkü sizin sağlık ve mutluluğunuzu artırır. (Zoroaster)
Herkes mükemmel olabilir. Çünkü herkes hizmet edebilir. Hizmet edebilmek için üniversite bitirmeniz gerekmiyor. Hizmet edebilmek için özne ve yüklem arasındaki uyumu da düşünmeniz gerekmiyor. Sadece zarafetle örülü bir yüreğe ihtiyacınız var ve de sevginin yarattığı bir ruha. (Martin Luther King)

Bir yanıt yazın

error: Content is protected !!
whatsapp1