0532 485 77 87
info@kocumveben.com
Koçum ve Ben instagram sayfasını da incelemeyi unutmayın!
Eğitim Koçluğu Neden Gereklidir?
15 Ocak 2021
Genel
Koçum ve Ben - Yaşam Boyu Eğitim ve Sınav Koçu > Genel > Eğitim Koçluğu Neden Gereklidir?

Eğitim hayatımız; çoğu zaman ciddiyetini kavrayamadığımız önemli karar anlarıyla dolu uzun bir yolculuktur. Ve bu yolculukta ailemizin, yakın çevremizin ve kendimizin göremediği, fark edemediği şeylere ayna tutacak, bize objektif bir bakış açısı sunacak profesyonel bir destek çoğu zaman mutsuz ve başarısız bir iş hayatına doğru evrilen yanlış kararlar zincirine engel olabilir.

Bu objektif bakış açısına şahit olduğumuz an anlarız ki, hayatımızın ortalama 16-17 yılını geçirdiğimiz eğitim hayatını yönetmek ciddi bir iştir. Öğrenilmesi, üzerine düşünülmesi gereken beceri ve teknikler, plan-program, hayal gücü, vizyon-misyon, motivasyon ve performans yönetimi gerektirir. Ve bu kavramlara biraz yakından bakarsanız, eğitim hayatını yönetmenin; bir şirketi yönetmek, uzun vadeli kılmak ve başarı istikrarını sağlamakla aynı şey olduğunu görürsünüz.

Eğitim hayatı, iş hayatının seyircisiz ve kar amaçsız provasıdır aslında. Bu provayı başarıyla tamamlayan bireyler, iş hayatında sahneye çıktıklarında ayakta alkışlanırlar, maddi konfora ulaşırlar ve pek çok ödüle layık görülürler.

Sahnede kalacakları zamanın da provanın ortalama 2 katı süreceği, yani 30 küsur yıl (alkışlara, başarılara doyamayıp elden ayaktan düşene kadar çalışan başarı hikayelerini de göz ardı etmemek gerek), düşünülürse; iyi tasarlanmış sağlam bir prova, kendini gerçekleştirmiş, huzurlu ve mutlu bir ömrün anahtarlarından altın olanı diyebiliriz.

Eğitim koçluğu;

  • Bireye, beceri ve yeteneklerini keşfetme, kendine uygun misyon-vizyon belirleme imkanı sunar.
  • Kendisine dair zihninde yeni pencereler açar. Potansiyeli ve hayal kurdukları üzerine düşünmeye, araştırma yapmaya sevk eder.
  • Zamanını nasıl yönetmesi ve nasıl verimli program hazırlaması gerektiği konusunda rehberlik eder.
  • Ders çalışma, hafızayı tam kapasite kullanma teknikleri gösterir, kendine özel teknikler geliştirme ilhamı verir.
  • Ders çalışmanın hedef ve hayallerine ulaşma yolunda alın teri olduğu bilgeliğini kazandırır.
  • Uzun süreli odaklanma için zihnini nasıl eğiteceğini anlatır.
  • Olumlama yapmayla tanıştırır.
  • Nefes tekniklerini gösterir.

Kısacası eğitim koçluğu bireye, eğitim hayatını nasıl yöneteceğinin becerisini kazandırmanın yanı sıra bireyin hayatı boyunca faydalanabileceği kişisel gelişim metotlarını da öğretir.
Bu sayede bireyler, kendini gerçekleştirmiş, huzurlu ve mutlu bir ömrün anahtarlarından en değerli olanını ince ince işleyerek altın bir anahtara dönüştürmenin gururunu yaşarlar.

Bir yanıt yazın

error: Content is protected !!
whatsapp1